HP Inc. - HP 324pe
Series 3 Pro - LED monitor - 24" (23.8" viewable) - 1920 x 1080 Full HD (1080p) @ 100 Hz - IPS - 250 cd/m² - 1000:1 - 5 ms - HDMI, VGA, DisplayPort - speakers - black
HP Inc.
B1GM5AA#ABA
0198828384614
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | HP 324pe - Series 3 Pro - LED monitor - Full HD (1080p) - 24" |
| Device Type | LED-backlit LCD monitor - 24" |
| Panel Type | IPS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Native Resolution | Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 100 Hz |
| Pixel Pitch | 0.27 mm |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:1 / 8000000:1 (dynamic) |
| Response Time | 5 ms (gray-to-gray with overdrive) |
| Color Support | 16.7 million colors |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Input Connectors | HDMI, VGA, DisplayPort |
| Display Position Adjustments | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| Screen Coating | Anti-glare, 3H Hard Coating, Haze 25% |
| Voltage | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Color | Black |
| Dimensions (WxDxH) - with stand | 53.88 cm x 21.21 cm x 44.7 cm |
| Weight | 4.4 kg |
| Localization | English / United States |
| Environmental Standards | TCO Certified Edge Displays, TCO Certified, generation 10, for displays, ENERGY STAR Qualified EPEAT Gold |
| Compliant Standards | CSA, VCCI, BSMI, CB, CCC, PSB, FCC, ISO 9241-307, KCC, WEEE, ICES, TUV Bauart, KC, EAC, ISC, BIS, Australian-New Zealand MEPS, Vietnam MEPS, South Africa Energy Label, Ukraine NSoC, UAE RoHS, UAE ECAS |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| General | |
| Display Type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| Diagonal Size | 24" |
| Viewable Size | 23.8" |
| Panel Type | IPS |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Native Resolution | Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 100 Hz |
| Pixel Pitch | 0.27 mm |
| Pixel Per Inch | 93 |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:1 / 8000000:1 (dynamic) |
| Color Support | 16.7 million colors |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Response Time | 5 ms (gray-to-gray with overdrive) |
| Vertical Refresh Rate | 50 - 100 Hz |
| Horizontal Refresh Rate | 30 - 120 kHz |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Vertical Viewing Angle | 178 |
| Screen Coating | Anti-glare, 3H Hard Coating, Haze 25% |
| Backlight Technology | Edge-lit LED |
| Features | Flicker Free technology, Low Blue Light technology, 6-bit + FRC Color Depth, HP Eye Ease, 3-sided borderless |
| Color | Black |
| Dimensions (WxDxH) | 53.88 cm x 21.21 cm x 44.7 cm - with stand |
| Weight | 4.4 kg |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
| Miscellaneous | |
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Cables Included | 1 x HDMI cable ¦ 1 x VGA cable |
| Backlight Life | 30,000 hours |
| Compliant Standards | CSA, VCCI, BSMI, CB, CCC, PSB, FCC, ISO 9241-307, KCC, WEEE, ICES, TUV Bauart, KC, EAC, ISC, BIS, Australian-New Zealand MEPS, Vietnam MEPS, South Africa Energy Label, Ukraine NSoC, UAE RoHS, UAE ECAS |
| Localization | English / United States |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Power | |
| Input Voltage | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Power Consumption (Typical) | 16 Watt |
| Power Consumption (Max) | 31 Watt |
| Power Consumption Stand by | 0.5 Watt |
| Software / System Requirements | |
| Included Software | HP Client Management Script Library, HP Display Center |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Max Operating Temperature | 95 °C |
| Humidity Range Operating | 20 - 80% RH (non-condensing) |
| Audio | |
| Type | Speakers |
| Output Power / Channel | 4 Watt |
| Connectivity | |
| Interfaces | DisplayPort ¦ VGA ¦ HDMI |
| Dimensions & Weight | |
| Dimensions & Weight Details | With stand - width: 53.88 cm - depth: 21.21 cm - height: 44.7 cm - weight: 4.4 kg ¦ Without stand - width: 53.88 cm - depth: 5.2 cm - height: 32.37 cm - weight: 4.4 kg |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 61.7 cm |
| Shipping Depth | 12.4 cm |
| Shipping Height | 40.6 cm |
| Shipping Weight | 6.3 kg |
| Mechanical | |
| Display Position Adjustments | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| Tilt Angle | -5/+23 |
| Swivel Angle | 90 |
| Rotation Angle | 180 |
| Height Adjustment | 100 mm |
| VESA Mounting Interface | 100 x 100 mm |
| Sustainability Information | |
| TCO Certified | TCO Certified Edge Displays, TCO Certified, generation 10, for displays |
| EPEAT Compliant | EPEAT Gold |
| ENERGY STAR Certified | Yes |






