Hewlett Packard Enterprise - HPE
SSD - Read Intensive, High Performance - encrypted - 3.84 TB - hot-swap - 2.5" SFF - U.3 PCIe 4.0 (NVMe) - FIPS 140-3 - Self-Encrypting Drive (SED) - CM7 - with HPE Basic Carrier
Hewlett Packard Enterprise
P61027-B21
0190017653358
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | HPE - SSD - Read Intensive, High Performance - 3.84 TB - U.3 PCIe 4.0 (NVMe) |
| Type | Solid state drive - hot-swap |
| Capacity | 3.84 TB |
| Hardware Encryption | Yes |
| Encryption Algorithm | FIPS 140-3 |
| Form Factor | 2.5" SFF |
| Interface | U.3 PCIe 4.0 (NVMe) |
| Drive Class | Read Intensive, High Performance |
| Features | NVM Express (NVMe) |
| Manufacturer Warranty | 3-year warranty |
| Bundled with | HPE Basic Carrier |
| General | |
| Device Type | Solid state drive - hot-swap |
| Capacity | 3.84 TB |
| Hardware Encryption | Yes |
| Encryption Algorithm | FIPS 140-3 |
| Form Factor | 2.5" SFF |
| Interface | U.3 PCIe 4.0 (NVMe) |
| Features | NVM Express (NVMe) |
| Bundled with | HPE Basic Carrier |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
| Performance | |
| Drive Class | Read Intensive, High Performance |
| Expansion & Connectivity | |
| Interfaces | 1 x U.3 PCIe 4.0 (NVMe) |
| Compatible Bay | 2.5" SFF |


