GIGABYTE - Gigabyte H252-Z12
4 nodes - cluster - rack-mountable 2U - 1-way - no CPU - RAM 0 GB - no HDD - AST2500 - Gigabit Ethernet - no OS - monitor: none
GIGABYTE
H252-Z12
N/A
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Gigabyte H252-Z12 - rack-mountable no CPU - 0 GB - no HDD |
| Type | Cluster (4 nodes) - rack-mountable |
| Height (Rack Units) | 2U |
| Server Scalability | 1-way |
| Processor | No CPU |
| Processor Socket | Socket SP3 |
| RAM | 0 GB DDR4 SDRAM |
| Storage Controller | SATA (SATA 6Gb/s) |
| Hard Drive | No HDD |
| Optical Storage | No optical drive |
| Graphics Controller | ASPEED AST2500 |
| Networking | 1GbE |
| Cluster Configuration | 4 - computing node |
| OS Provided | No operating system |
| Dimensions (WxDxH) | 44 cm x 69.5 cm x 8.75 cm |
| General | |
| Type | Cluster (4 nodes) |
| Product Form Factor | Rack-mountable - 2U |
| Built-in Devices | Chassis Management Controller (CMC) |
| Server Scalability | 1-way |
| Cluster Configuration | 4 - computing node |
| Expansion / Connectivity | |
| Bays | 12 (total) / 12 (free) x hot-swap 3.5" |
| Slots | 4 (total) / 4 (free) x PCIe 4.0 x16 - low-profile ¦ 4 (total) / 4 (free) x PCIe 3.0 x16 - low-profile ¦ 4 (total) / 4 (free) x PCIe 3.0 x16 / Open Compute Project mezzanine (OCP) 2.0 ¦ 8 (total) / 8 (free) x M.2 Type M |
| Interfaces | 2 x USB 3.0 ¦ 1 x VGA ¦ 1 x management (NIC) - RJ-45 ¦ 2 x LAN (Gigabit Ethernet) - RJ-45 |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | 4 x CPU heatsinks, rack rail kit |
| RAM | |
| Installed Size | 0 GB |
| Technology | DDR4 SDRAM |
| Form Factor | DIMM 288-pin |
| Slots | 8 (total) / 8 (empty) |
| Features | Registered, Load-Reduced DIMM (LRDIMM), 8-channel memory architecture |
| Networking | |
| Ethernet Ports | 2 x Gigabit Ethernet |
| Ethernet Controller | Intel I350-AM2 |
| Data Link Protocol | Fast Ethernet, Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Remote Management Controller | Aspeed AST2500 |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 10 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 - 80% (non-condensing) |
| Storage Controller | |
| Type | 1 x SATA |
| Controller Interface Type | SATA 6Gb/s |
| Optical Storage | |
| Type | No optical drive |
| Operating System / Software | |
| OS Provided | No operating system |
| Monitor | |
| Monitor Type | None. |
| Graphics Controller | |
| Graphics Processor | ASPEED AST2500 |
| Video Interfaces | VGA |
| Hard Drive | |
| Type | No HDD |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 44 cm |
| Depth | 69.5 cm |
| Height | 8.75 cm |
| Cluster | |
| Shared Storage Power Supply | 2 redundant power supplies |
| Power Supply Capacity | 2x1600 Watt |
| Processor / Chipset | |
| CPU | No CPU |
| Max CPU Qty | 1 |
| CPU Upgradability | Upgradable |
| CPU Socket | Socket SP3 |
| Motherboard Name | GIGABYTE MZ12-HD0 |


