ASRock - ASRock Rack 1U2S-B650
Server - rack-mountable 1U - 1-way - no CPU - RAM 0 GB - SATA - hot-swap 2.5" bay(s) - no HDD - AST2600 - Gigabit Ethernet - no OS - monitor: none
ASRock
1U2S-B650
4711430520131
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | ASRock Rack 1U2S-B650 - rack-mountable no CPU - 0 GB - no HDD |
| Type | Server - rack-mountable |
| Height (Rack Units) | 1U |
| Server Scalability | 1-way |
| Processor | No CPU |
| Processor Socket | LGA1718 Socket |
| RAM | 0 GB (installed) / 192 GB (max) - DDR5 SDRAM - ECC |
| Storage Controller | SATA (SATA 6Gb/s) |
| Server Storage Bays | Hot-swap 2.5" |
| Hard Drive | No HDD |
| Optical Storage | No optical drive |
| Graphics Controller | ASPEED AST2600 |
| Networking | 1GbE |
| OS Provided | No operating system |
| Dimensions (WxDxH) | 43 cm x 39.32 cm x 4.35 cm |
| General | |
| Type | Server |
| Product Form Factor | Rack-mountable - 1U |
| Built-in Devices | LED panel, 3 x 40x56 mm fan, 1 x 40x28 mm fan, system temperature monitor, voltage monitor, fan tachometer |
| Server Scalability | 1-way |
| Front Accessible Bays Qty | 2 |
| Expansion / Connectivity | |
| Bays | 2 (total) / 2 (free) x hot-swap 2.5" ¦ 1 (total) / 1 (free) x internal 3.5" |
| Slots | 2 (total) / 2 (free) x PCIe 5.0 x4 - 2242/2280 ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 4.0 x16 (full-height, half-length) |
| Interfaces | 2 x LAN (Gigabit Ethernet) - RJ-45 (2 rear) ¦ 6 x USB 3.2 Gen 1 (2 front, 4 rear) ¦ 1 x management - RJ-45 (1 rear) ¦ 1 x VGA (1 rear) ¦ 1 x DisplayPort (1 rear) ¦ 1 x HDMI (1 rear) ¦ 1 x serial (1 rear) |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Slide rail, CPU Heatsink |
| Compliant Standards | SMBIOS 3.5, Plug and Play, ACPI 6.4 |
| RAM | |
| Installed Size | 0 GB (installed) / 192 GB (max) |
| Technology | DDR5 SDRAM - ECC |
| Form Factor | DIMM 288-pin |
| Slots | 4 (total) / 4 (empty) |
| Features | Unbuffered |
| Networking | |
| Ethernet Ports | 2 x Gigabit Ethernet |
| Ethernet Controller | Intel I210, Realtek RTL8211F |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Remote Management Controller | Aspeed AST2600 |
| Power | |
| Device Type | Power supply |
| Power Provided | 315 Watt |
| 80 PLUS Certification | 80 PLUS Gold |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 10 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Storage Controller | |
| Type | SATA |
| Controller Interface Type | SATA 6Gb/s |
| Channel Qty | 3 |
| Optical Storage | |
| Type | No optical drive |
| Operating System / Software | |
| OS Provided | No operating system |
| Monitor | |
| Monitor Type | None. |
| Graphics Controller | |
| Graphics Processor | ASPEED AST2600 |
| Video Interfaces | VGA, HDMI, DisplayPort |
| Hard Drive | |
| Type | No HDD |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 43 cm |
| Depth | 39.32 cm |
| Height | 4.35 cm |
| Processor / Chipset | |
| CPU | No CPU |
| Max CPU Qty | 1 |
| CPU Upgradability | Upgradable |
| CPU Socket | LGA1718 Socket |
| Chipset Type | AMD B650 |
| Motherboard Name | ASRock Rack B650D4U |


