Super Micro Computer - Supermicro A+ Server 2024S-TR
Server - rack-mountable 2U - 2-way - no CPU - RAM 0 GB - SATA - hot-swap 3.5" bay(s) - no HDD - AST2600 - Gigabit Ethernet - no OS - monitor: none - silver
Super Micro Computer
AS -2024S-TR
N/A
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Supermicro A+ Server 2024S-TR - rack-mountable no CPU - 0 GB - no HDD |
| Type | Server - rack-mountable |
| Height (Rack Units) | 2U |
| Server Scalability | 2-way |
| Processor | No CPU |
| Processor Socket | Socket SP3 |
| RAM | 0 GB (installed) / 4 TB (max) - DDR4 SDRAM - ECC |
| Storage Controller | SATA (SATA 6Gb/s) |
| Server Storage Bays | Hot-swap 3.5" |
| Hard Drive | No HDD |
| Optical Storage | No optical drive |
| Graphics Controller | ASPEED AST2600 |
| Networking | 1GbE |
| Power | (50 - 60 Hz) |
| Power Redundancy | Yes |
| OS Provided | No operating system |
| Color | Silver |
| Dimensions (WxDxH) | 43.7 cm x 64.8 cm x 8.9 cm |
| Weight | 15.2 kg |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - labor - 3 years ¦ Limited warranty - parts - 1 year |
| General | |
| Type | Server |
| Product Form Factor | Rack-mountable - 2U |
| Server Scalability | 2-way |
| Hot-Swap Bays Qty | 12 |
| Color | Silver |
| Expansion / Connectivity | |
| Bays | 12 (total) / 12 (free) x hot-swap 3.5" |
| Slots | 3 (total) / 3 (free) x PCIe 4.0 x16 - low-profile ¦ 3 (total) / 3 (free) x PCIe 4.0 x8 - low-profile ¦ 1 (total) / 1 (free) x M.2 Card - 2280/22110 |
| Interfaces | 2 x LAN (Gigabit Ethernet) - RJ-45 ¦ 4 x USB 3.0 ¦ 1 x VGA ¦ 1 x management - RJ-45 ¦ 1 x serial |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - labor - 3 years ¦ Limited warranty - parts - 1 year |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Air shroud, 2 x CPU Heatsink |
| RAM | |
| Installed Size | 0 GB (installed) / 4 TB (max) |
| Technology | DDR4 SDRAM - ECC |
| Form Factor | DIMM 288-pin |
| Slots | 16 (total) / 16 (empty) |
| Features | Registered, Load-Reduced DIMM (LRDIMM) |
| Networking | |
| Ethernet Ports | 2 x Gigabit Ethernet |
| Data Link Protocol | Gigabit Ethernet, Ethernet, Fast Ethernet |
| Remote Management Protocol | IPMI 2.0 |
| Features | KVM over IP support |
| Power | |
| Device Type | Power supply |
| Power Redundancy | Yes |
| Power Redundancy Scheme | 1+1 |
| Installed Qty | 2 |
| Max Supported Qty | 2 |
| Voltage Required | AC 100 - 127 V / 200 - 240 V (50 - 60 Hz) |
| Power Provided | 920 Watt |
| 80 PLUS Certification | 80 PLUS Platinum |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 10 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 - 90% (non-condensing) |
| Storage Controller | |
| Type | 1 x SATA |
| Controller Interface Type | SATA 6Gb/s |
| Optical Storage | |
| Type | No optical drive |
| Operating System / Software | |
| OS Provided | No operating system |
| Monitor | |
| Monitor Type | None. |
| Graphics Controller | |
| Graphics Processor | ASPEED AST2600 |
| Video Interfaces | VGA |
| Hard Drive | |
| Type | No HDD |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 43.7 cm |
| Depth | 64.8 cm |
| Height | 8.9 cm |
| Weight | 15.2 kg |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Width | 67.8 cm |
| Shipping Depth | 87.6 cm |
| Shipping Height | 29 cm |
| Shipping Weight | 27.2 kg |
| Processor / Chipset | |
| CPU | No CPU |
| Max CPU Qty | 2 |
| CPU Upgradability | Upgradable |
| CPU Socket | Socket SP3 |
| Motherboard Name | Supermicro H12DSi-N6 |





