Super Micro Computer - Supermicro SuperServer F629P3-RTBN
4 nodes - cluster - rack-mountable - 4U - 2-way - no CPU - RAM 0 GB - no HDD - AST2500 - no OS - monitor: none - black
Super Micro Computer
SYS-F629P3-RTBN
0672042293704
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Supermicro SuperServer F629P3-RTBN - rack-mountable - no CPU - 0 GB - no HDD |
| Type | Cluster (4 nodes) - rack-mountable |
| Height (Rack Units) | 4U |
| Server Scalability | 2-way |
| Processor | No CPU |
| Processor Socket | Socket P |
| RAM | 0 GB (installed) / 1.5 TB (max) - DDR4 SDRAM - ECC |
| Storage Controller | SATA (SATA 6Gb/s); NVMe |
| Hard Drive | No HDD |
| Optical Storage | No optical drive |
| Graphics Controller | ASPEED AST2500 |
| Cluster Configuration | 4 - computing node |
| OS Provided | No operating system |
| Color | Black |
| Dimensions (WxDxH) | 44.8 cm x 73.7 cm x 17.7 cm |
| Weight | 68.04 kg |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - parts - 1 year ¦ Limited warranty - labor - 3 years |
| General | |
| Type | Cluster (4 nodes) |
| Product Form Factor | Rack-mountable - 4U |
| Server Scalability | 2-way |
| Cluster Configuration | 4 - computing node |
| Color | Black |
| Expansion / Connectivity | |
| Bays | 8 (total) / 8 (free) x hot-swap 3.5" |
| Slots | M.2 Card ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x16 - low-profile ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x16 (SIOM LAN Networking slot) |
| Interfaces | 1 x management (NIC) - RJ-45 ¦ 2 x USB 3.0 ¦ 1 x VGA |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - parts - 1 year ¦ Limited warranty - labor - 3 years |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | 8 x CPU Heatsink |
| Cables Included | Mini SAS HD cable (8 pcs.) |
| Compliant Standards | RoHS |
| RAM | |
| Installed Size | 0 GB / 1.5 TB (max) |
| Technology | DDR4 SDRAM - ECC |
| Form Factor | DIMM 288-pin |
| Slots | 12 (total) / 12 (empty) |
| Features | Registered, 3DS Load-Reduced DIMM (LRDIMM) |
| RAM Supported | 1.5 TB 3DS Load-Reduced - ECC ¦ 1.5 TB registered - ECC |
| Networking | |
| Remote Management Protocol | IPMI 2.0 |
| Features | ACPI support, KVM over IP support |
| Power | |
| 80 PLUS Certification | 80 PLUS Titanium |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 10 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 - 90% (non-condensing) |
| Storage Controller | |
| Type | 1 x SATA |
| Controller Interface Type | SATA 6Gb/s |
| Channel Qty | 14 |
| Optical Storage | |
| Type | No optical drive |
| Operating System / Software | |
| OS Provided | No operating system |
| Monitor | |
| Monitor Type | None. |
| Graphics Controller | |
| Graphics Processor | ASPEED AST2500 |
| Video Interfaces | VGA |
| Storage Controller (2nd) | |
| Type | 1 x NVMe |
| Channel Qty | 2 |
| Hard Drive | |
| Type | No HDD |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 44.8 cm |
| Depth | 73.7 cm |
| Height | 17.7 cm |
| Weight | 68.04 kg |
| Cluster | |
| Shared Storage Power Supply | 4 redundant power supplies |
| Power Supply Capacity | 4x1200 Watt |
| Processor / Chipset | |
| CPU | No CPU |
| Max CPU Qty | 2 |
| CPU Upgradability | Upgradable |
| CPU Socket | Socket P |
| Chipset Type | Intel C621 |

