Super Micro Computer - Supermicro SuperStorage Server 2029P-E1CR48H
Server - rack-mountable - 2U - 2-way - no CPU up to - RAM 0 GB - SAS - hot-swap 2.5" bay(s) - no HDD - AST2500 - no OS - monitor: none - black
Super Micro Computer
SSG-2029P-E1CR48H
N/A
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Supermicro SuperStorage Server 2029P-E1CR48H - rack-mountable - no CPU - 0 GB - no HDD |
| Type | Server - rack-mountable |
| Height (Rack Units) | 2U |
| Server Scalability | 2-way |
| Processor | No CPU |
| Processor Socket | Socket P |
| RAM | 0 GB (installed) / 6 TB (max) - DDR4 SDRAM - ECC |
| Storage Controller | RAID (SAS 12Gb/s) (Broadcom SAS3108); RAID (SATA 6Gb/s) |
| Server Storage Bays | Hot-swap 2.5" |
| Hard Drive | No HDD |
| Optical Storage | No optical drive |
| Graphics Controller | ASPEED AST2500 |
| Power | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Power Redundancy | Yes |
| OS Provided | No operating system |
| Color | Black |
| Dimensions (WxDxH) | 43.7 cm x 68.4 cm x 8.9 cm |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - labor - 3 years ¦ Limited warranty - parts - 1 year |
| General | |
| Type | Server |
| Product Form Factor | Rack-mountable - 2U |
| Server Scalability | 2-way |
| Hot-Swap Bays Qty | 50 |
| Color | Black |
| Expansion / Connectivity | |
| Bays | 50 (total) / 50 (free) x hot-swap 2.5" |
| Slots | 2 PCIe 3.0 x16 ¦ 1 PCIe 3.0 x8 ¦ 1 (total) / 1 (free) x expansion slot (SIOM LAN Networking slot) |
| Interfaces | 1 x management - RJ-45 ¦ 3 x USB 3.0 (2 rear, 1 internal) ¦ 1 x serial ¦ 1 x VGA |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - labor - 3 years ¦ Limited warranty - parts - 1 year |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | 2 x CPU Heatsink |
| Cables Included | Mini SAS HD cable (4 pcs.) |
| Compliant Standards | RoHS |
| RAM | |
| Installed Size | 0 GB / 6 TB (max) |
| Technology | DDR4 SDRAM - ECC |
| Form Factor | DIMM 288-pin |
| Slots | 24 (total) / 24 (empty) |
| Features | 3DS Load-Reduced DIMM (LRDIMM), 3DS registered, supports Intel Optane DC Persistent Memory (DCPMM) |
| Networking | |
| Remote Management Protocol | IPMI 2.0 |
| Features | KVM over IP support |
| Power | |
| Device Type | Power supply |
| Power Redundancy | Yes |
| Power Redundancy Scheme | 1+1 |
| Installed Qty | 2 |
| Max Supported Qty | 2 |
| Voltage Required | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Power Provided | 1600 Watt |
| 80 PLUS Certification | 80 PLUS Titanium |
| Efficiency | 96% |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 10 °C |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Humidity Range Operating | 8 - 90% (non-condensing) |
| Storage Controller | |
| Type | 1 x RAID |
| Controller Interface Type | SAS 12Gb/s |
| Storage Controller Name | Broadcom SAS3108 |
| RAID Level | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10, RAID 50, RAID 60 |
| Optical Storage | |
| Type | No optical drive |
| Operating System / Software | |
| OS Provided | No operating system |
| Monitor | |
| Monitor Type | None. |
| Graphics Controller | |
| Graphics Processor | ASPEED AST2500 |
| Video Interfaces | VGA |
| Storage Controller (2nd) | |
| Type | 1 x RAID |
| Controller Interface Type | SATA 6Gb/s |
| Channel Qty | 8 |
| RAID Level | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10 |
| Hard Drive | |
| Type | No HDD |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 43.7 cm |
| Depth | 68.4 cm |
| Height | 8.9 cm |
| Dimensions & Weight (Shipping) | |
| Shipping Weight | 29.5 kg |
| Processor / Chipset | |
| CPU | No CPU |
| Max CPU Qty | 2 |
| CPU Upgradability | Upgradable |
| CPU Socket | Socket P |
| Chipset Type | Intel C621 |
| Motherboard Name | Supermicro X11DSC+ |



