Logitech - Logitech G PRO X TKL LIGHTSPEED Wireless Gaming Keyboard, Linear Switches (GX Red), Black
Keyboard - gaming - backlit - wireless - Bluetooth, 2.4 GHz - QWERTY - US - key switch: GXT Red Linear - black
Logitech
920-012122
0097855189035
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Logitech G PRO X TKL LIGHTSPEED Wireless Gaming Keyboard, Linear Switches (GX Red), Black - keyboard - gaming - QWERTY - US - black Input Device |
| Device Type | Keyboard |
| Backlit | LIGHTSYNC |
| Interface | Bluetooth, 2.4 GHz |
| Wireless Receiver | USB Logitech LIGHTSPEED receiver |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Localization and Layout | QWERTY US |
| Hot Keys Function | Game Mode key, volume roller button, media controls |
| Gaming | Yes |
| Key Switch Type | GXT Red Linear |
| Color | Black |
| Dimensions (WxDxH) | 35.2 cm x 15 cm x 3.4 cm |
| Manufacturer Warranty | 2-year warranty |
| General | |
| Device Type | Keyboard |
| Backlit | LIGHTSYNC |
| Interface | Bluetooth, 2.4 GHz |
| Max Operating Distance | Up to 10 m |
| Wireless Receiver | USB Logitech LIGHTSPEED receiver |
| Input Device | Gaming |
| Type | Wireless |
| Hot Keys Function | Game Mode key, volume roller button, media controls |
| Localization and Layout | QWERTY US |
| Keyboard Technology | Mechanical |
| Key Switch Type | GXT Red Linear |
| Gaming | Yes |
| Detachable Cable | Yes |
| Width | 35.2 cm |
| Depth | 15 cm |
| Height | 3.4 cm |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 2 years |
| Miscellaneous | |
| Color | Black |
| Cable Length | 1.8 m |
| Included Accessories | Carrying case, USB-C to USB-A cable, extender |
| Compliant Standards | 3P |
| Battery | |
| Type | Rechargeable |
| Run Time (Up To) | 50 hour(s) |
| Software & System Requirements | |
| OS Required | Windows 10 or later |







