Cisco - Cisco UCS E160S M3
Server - blade - 1 x Xeon D-1528 / 1.9 GHz - RAM 8 GB - SATA/SAS - hot-swap - no HDD - Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet - monitor: none - remanufactured
Cisco
UCS-E160S-M3/K9-RF
N/A
N/A
New
Product Description
Additional Details
What's Included
| Main Specifications | |
|---|---|
| Product Description | Cisco UCS E160S M3 - blade - Xeon D-1528 1.9 GHz - 8 GB - no HDD |
| Type | Server - blade |
| Processor | 1 x Intel Xeon D-1528 / 1.9 GHz (, up to 2.5 GHz, (6-core) |
| Cache Memory | 9 MB L3 cache |
| Cache Per Processor | 9 MB |
| RAM | 8 GB (installed) / 32 GB (max) - DDR4 SDRAM |
| Storage Controller | RAID (LSISAS3108) |
| Server Storage Bays | Hot-swap |
| Hard Drive | No HDD |
| Optical Storage | No optical drive |
| Networking | 1GbE, 10GbE |
| Dimensions (WxDxH) | 18.9 cm x 19.1 cm x 4 cm |
| Weight | 1.1 kg |
| Pricing Type | Remanufactured |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 90 days |
| General | |
| Type | Server |
| Product Form Factor | Blade |
| Hot-Swap Bays Qty | 2 |
| Expansion / Connectivity | |
| Bays | 2 (total) / 2 (free) x hot-swap |
| Interfaces | 1 x USB ¦ 2 x LAN (10Gigabit Ethernet) - RJ-45 ¦ 1 x KVM ¦ 2 x LAN (Gigabit Ethernet) - RJ-45 (2 internal) |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 90 days |
| Miscellaneous | |
| Compliant Standards | CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN50082-1, EN 61000-6-1, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, UL 60950-1 Second Edition, VCCI V-3, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950-1 Second Edition, CNS13438:2006, AS/NZS CISPR22:2004 Class A, EN 55022 Class A, FCC CFR47 Part 15 A, EN 300 386, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1 |
| Pricing Type | Remanufactured |
| RAM | |
| Installed Size | 8 GB / 32 GB (max) |
| Technology | DDR4 SDRAM |
| Effective Memory Speed | 1600 MHz |
| Form Factor | DIMM 288-pin |
| Slots | 2 (total) / 1 (empty) |
| Networking | |
| Ethernet Ports | 2 x 10 Gigabit Ethernet, 2 x Gigabit Ethernet |
| Data Link Protocol | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Remote Management Protocol | HTTP, IPMI 2.0, CLI |
| Remote Management Controller | Emulex Pilot 3 iBMC |
| Environmental Parameters | |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Humidity Range Operating | 10 - 85% |
| Storage Controller | |
| Type | RAID |
| Storage Controller Name | LSISAS3108 |
| RAID Level | RAID 0, RAID 1 |
| Cache Memory | |
| Installed Size | L3 cache - 9 MB |
| Cache Per Processor | 9 MB |
| Optical Storage | |
| Type | No optical drive |
| Monitor | |
| Monitor Type | None. |
| Hard Drive | |
| Type | No HDD |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 18.9 cm |
| Depth | 19.1 cm |
| Height | 4 cm |
| Weight | 1.1 kg |
| Processor / Chipset | |
| CPU | Intel Xeon D-1528 |
| Clock Speed | 1.9 GHz |
| Max Turbo Speed | 2.5 GHz |
| Number of Cores | 6-core |
| CPU Qty | 1 |
| Max CPU Qty | 1 |



